Sympetrum vulgatum – Szablak zwyczajny

Samiec Sympetrum vulgatum
Samica Sympetrum vulgatum

Gatunek: Sympetrum vulgatum (Szablak zwyczajny)

Królestwo: Zwierzęta (Animalia)

Gromada: Owady (Insecta)

Wielkość: Rozpiętość skrzydeł 60 mm

Aktywność: Lipiec – listopad

Rząd: Ważki (Odonata)

Rodzina:  Ważkowate (Libellulidae)

Lokalizacja: Polska (Częstochowa)

Biotop: Wody stojące

Biomap

WYGLĄD

Wielkość szablaka zwyczajnego osiąga od 33 do 39 mm długości, zaś rozpiętość skrzydeł do 60 mm, więc jest to dość spora ważka i na pewno nie raz ją spotkaliście. Samce tego gatunku mają ciemnoczerwony odwłok oraz brązowy tułów. Jeżeli chodzi o samice to są w całości brązowe, a ich pokadełko jest dość długie i skierowane prostopadle do odwłoka. Cechą charakterystyczną tej ważki są czarne odnóża z wyraźnym żółtym paskiem po ich zewnętrznej stornie.

WYSTĘPOWANIE

Szablak zwyczajny jest jedną z najliczniejszych ważek występujących w naszym kraju. Gatunek tan zasiedla głównie wody stojące wszelakiego typu, które są obficie porośnięte roślinnością, takie jak stawy, jeziora czy rowy i kałuże. Osobniki imago spotkamy od połowy lipca do nawet listopada.

TRYB ŻYCIA

Kopulacja tych ważek odbywa się na ziemi, lecz po jej zakończeniu para leci w tandemie w pobliże wody aby złożyć jaja. Samica rusza odwłokiem, miotając jaja na brzeg zbiornika bądź na płytkie wody. Ważka ta zimuje właśnie w postaci jaj, a wiosną w głębszej wodzie rozwijają się larwy, Rozwój ten trwa około 3 miesiące. Jeżeli chodzi o ich wygląd to na ich odwłoku zobaczymy długie boczne i grzbietowe kolce. Jak na drapieżnika przystało, ich podstawową dietą są małe bezkręgowce. Larwy tak samo jak imago są drapieżne.

CIEKAWOSTKI

Szablaka zwyczajnego znajdziemy również pod nazwą szablak szklistoskrzydły.

Bardzo podobną ważką do naszej tutaj omawianej jest Szablak krwisty (Sympetrum sanguineum), ale nie zobaczymy u niego żółtych pasów na odnóżach. Tak jak wspomniałam na początku, ten konkretny gatunek zidentyfikujemy po odnóżach. Wiele innych gatunków z tego rodzaju jest dość podobna, ale ich nogi w większości są całe czarne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.