Strophosoma capitatum – Zmiennik rudonogi

Gatunek: Strophosoma capitatum (Zmiennik rudonogi)

Królestwo: Zwierzęta (Animalia)

Gromada: Owady (Insecta)

Wielkość: 3 -5 mm

Aktywność: Kwiecień– październik

Rząd:  Chrząszcze (Coleoptera)

Rodzina: Ryjkowcowate (Curculionidae )

Lokalizacja: Polska (Częstochowa)

Biotop: Polany, łąki lub parki

Biomap

Znalazłam go również pod nazwą zmiennik brudny.

WYGLĄD

Ryjkowcowate należą do grupy dość małych chrząszczy, tak jest również w tym przypadku. Zmiennik rudonogi osiąga od 3 do 5 mm wielkości. Jego ubarwienie jest brunatne bądź czarne. Cechą charakterystyczną jest to, że całe jego ciało pokryte jest małymi łuskami o brunatnej barwie w różnych odcieniach. Za tarczką możemy także zobaczyć ciemniejszą, czarną plamkę. Odwłok tego chrząszcza jest pękaty.

WYSTĘPOWANIE

Zmiennik rudonogi jest gatunkiem bardzo pospolitym i licznym w Polsce. W 2020 roku widziałam go w dużych grupach w małym lasku. Jego ulubionym miejscem pobytu są wrzosowiska i lasy wszelkich typów, ogólnie wybiera tereny suche i nasłonecznione. Znajdziemy go przede wszystkim na grabach, bukach, leszczynach, ale również na drzewach iglastych. Upodobał sobie głównie młode drzewa i krzewy. Dorosłe osobniki występują od kwietnia do października. Swoje osobniki spotkałam wczesną wiosną, na początku kwietnia i były to jedne z pierwszych zdjęć owadów, które wykonałam w 2020 roku.

TRYB ŻYCIA

Dietą zmiennika rudonogiego są młode pędy i liście drzew czy krzewów, przez co jest po części uznawany przez leśników za szkodnika. Larwy tego chrząszcza żerują głównie w korzeniach wrzosu oraz młodych drzew.

PODOBNY GATUNEK

Nieco podobny jest zmiennik leszczynowiec (Strophosoma melanogrammum), lecz różni się wyraźnym, podłużnym paskiem za tarczką, dlatego do rozpoznania tych dwóch gatunków potrzebne jest ich zdjęcie z góry.

CIEKAWOSTKA

Jak prawie każdy ryjkowcowaty jest dość nieśmiały i w sytuacji gdy czuje się zagrożony, podkurcza nogi, spada z rośliny na której siedzi i udaje martwego ukryty w leśnej ściółce . Znalezienie tych osobników nie należy do trudnych, bo występuje bardzo licznie, lecz uchwycenie go na zdjęciach to zupełnie inna para kaloszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.