
Gatunek: Stenurella melanura – Strangalia czarniawa
Królestwo: Zwierzęta (Animalia)
Gromada: Owady (Insecta)
WYGLĄD
Strangalia czarniawa jest to mały chrząszcz z rodziny kózkowatych. Oprócz tego, że jej ciało jest małe to jest też wyjątkowo smukłe. Miedzy samicą a samcem zobaczymy drobne różnice w wyglądzie. Pokrywy samca są żółte z czarnym szwem, natomiast samicy czerwone, ale z takim samym rysunkiem. Warto też dodać, że samica jest trochę większa od swojego partnera. Głowa, czułki oraz nogi są w całości czarne. Wielkość ich ciała osiąga od 6 do 9 mm.
WYSTĘPOWANIE
Ta kózka jest bardzo liczna i pospolita w naszym kraju. Znajdziemy ją praktycznie w każdym środowisku jak na przykład na skrajach lasów, polanach leśnych, porębach czy w ogrodach. Strangalia czarniawa pojawia się od maja do września.
TRYB ŻYCIA
Dorosłe owady najczęściej znajdziemy na kwitnących roślinach baldaszkowatych lub krzewach jeżyn, ale nie pogardzi innymi kwiatami. Żywi się pyłkiem i nektarem kwiatowym. Na tych kwiatach odbywa się również kopulacja. Samica składa jaja w szczelinach kory. Larwa tej kózki rozwija się w suchych, leżących na ziemi gałęziach drzew liściastych bądź iglastych. Cykl rozwojowy tego chrząszcza trwa około dwa lata.
PODOBNY GATUNEK
Podobną kózką do naszej bohaterki jest Strangalia przepasana (Stenurella bifasciata). Samice rozróżnimy po czarnej przepasce , która idzie w poprzek pokryw. Samiec jest praktycznie nie do rozróżnienia, posiada większe zaczernienie na końcach pokryw, ale sto procent pewności daje zerknięcie na odwłok w celu ocenienia barwy jego ostatnich segmentów. Więc pozostaje nam zrobienie zdjęć z boku lub całkowicie od spodu w celu identyfikacji.