Pyrrhosoma nymphula – Łunica czerwona

Gatunek: Pyrrhosoma nymphula(Łunica czerwona)

Królestwo: Zwierzęta(Animalia)

Gromada:  Owady(Insecta)

Wielkość:  Rozpiętość skrzydeł 40-45 mm

Aktywność: Maj – wrzesień

Rząd:  Ważki(Odonata)

Rodzina:  Łątkowate(Coenagrionidae)

Lokalizacja: Polska(Częstochowa)

Biotop: Każdy rodzaj zbiorników wodnych

Biomap

WYGLĄD

Jak można wywnioskować po nazwie dominuje u niej barwa czerwona, więc przez te kolory nie możemy jej pomylić z żadną inna ważką z naszego kraju. Oprócz czerwieni znajdziemy u niej trochę żółci i czerni, lecz zabarwienie z wiekiem traci na swojej intensywności. U samców od 6 segmentu odwłoka znajduje się czarny rysunek, gdzie u samicy jest widoczny na każdym segmencie . Nogi są jednobarwne, czarne. Oczy w górnej części również są czerwone. Samice są grubsze od samców. Łunica należy do jednej z mniejszych ważek w kraju, długość jej ciała nie przekracza 36 mm.

WYSTĘPOWANIE

Łunica jest pierwszą z ważek, którą w postaci dorosłej zobaczymy wczesną wiosną. Spotkamy ją na terenie całej Polski w pobliżu zbiorników wodnych, które są obficie porośnięte roślinnością, ale oprócz tego zasiedla także torfowiska, wody wolno płynące czy strumienie.

CIEKAWOSTKA

Zerknijcie na zdjęcia poniżej. Wczesną wiosną, gdy spacerowałam sobie wokół zalewu, natknęłam się na przeobrażenie Pyrrhosoma nymphula. Byłam bardzo ciekawa jak sytuacja się rozwinie, więc siedziałam z nią godzinę czasu i zobaczcie jak się zmieniła! Na żywo taka różnica mi umknęła, lecz po zgraniu zdjęć na komputer, byłam w niezłym szoku. Takie zdjęcia zawsze bardzo cieszą!

TRYB ŻYCIA

Okres godowy zaczyna się w maju i trwa do czerwca. Składanie jaj przez Łunicę Czerwoną różni się w zależności od miejsca i sytuacji, wybierają do tego rośliny zanurzone w wodzie lub pionowe rosnące łodygi. Larwy tych ważek żyją w wodzie i prowadzą drapieżny tryb życia. Jak na drapieżnika przystało żywią się muchówkami, jętkami lub innymi małymi owadami.

W moim życiu sfotografowałam dużą liczbę ważek, ale ta jest wyjątkowo płochliwa. Spotkamy je na małych krzewach i drzewach. lecz mimo że mają jaskrawą barwę, to często mogą umknąć naszej uwadze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.