Podalonia luffii – Piaśnica krzywostopka

Podalonia luffii – Piaśnica krzywostopka

Gatunek: Podalonia luffii – Piaśnica krzywostopka

Królestwo: Zwierzęta (Animalia)

Gromada: Owady (Insecta)

Rząd: Błonkówki (Hymenoptera)

Rodzina: Nękowate (Sphecidae)

Biomap

WYGLĄD

Piaśnica krzywostopka charakteryzuje się czarnym tułowiem i co ważne brak na nim włosków na bokach. Odwłok tej błonkówki jest kontrastowy, czerwono czarny, tak samo jak nogi. Z cech dzięki którym rozróżnimy ją od innych nękowatych mogę jeszcze dodać, że jej skrzydła nie mają przyciemnienia na końcach oraz u samicy zobaczymy żuwaczki, które są w środkowej części czerwone. Samica osiąga wielkość od 16 do 21 mm, a samiec 12 – 21 mm.

WYSTĘPOWANIE

W Polsce ten gatunek błonkówki jest dość rzadki i lokalny. Największe prawdopodobieństwo jej spotkania mamy na łąkach, polanach i nasłonecznionych zboczach, które są gęsto porośnięte kwiatami. Aktywność Podalonia luffii zaczyna się w kwietniu, a kończy w październiku.

TRYB ŻYCIA

Podstawową i jedyną dietą dorosłego owada jest pyłek i nektar kwiatowy, zaś larwy żywią się gąsienicami rośliniarek i motyli, które przynoszą im samice. Gniazdo mają w ziemi, w pustych łodygach lub budują je z błota i gliny.

PODOBNY GATUNEK

Istnieje bardzo dużo podobnych nękówek do naszej bohaterki. Jedną z nich jest Piaśnica rolnicówka(Podalonia affinis), ale na jej grzbiecie nie znajdziemy charakterystycznych włosków. Kolejnym owadem z którym możemy ją pomylić jest Piaśnica czarnoruda (Podalonia hirsuta), lecz u niej skrzydła są przyciemnione, a samica ma całe czarne żuwaczki. Także pamiętajcie, żeby znalezioną nękówkę obejrzeć z każdej strony (a najlepiej sfotografować), aby poprawnie ją zidentyfikować.

Powiem Wam, że ciężko jest znaleźć o niej więcej informacji, ale mam nadzieję, że choć trochę pomogłam Wam w identyfikacji 🙂

Podalonia luffii – Piaśnica krzywostopka
Podalonia luffii – Piaśnica krzywostopka
Podalonia luffii – Piaśnica krzywostopka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.