Oedipoda caerulescens – Siwoszek błękitny

Oedipoda caerulescens – Siwoszek błękitny

Gatunek: Oedipoda caerulescens (Siwoszek błękitny)

Królestwo: Zwierzęta (Animalia)

Gromada:  Owady (Insecta)

Wielkość:  Długość ciała 15 – 25 mm

Aktywność: Lipiec– październik

Rząd:  Prostoskrzydłe (Orthoptera)

Rodzina:  Szarańczowate, szarańczaki (Acrididae)

Lokalizacja: Polska (Częstochowa)

Biotop: Suche lub wilgotne łąki

Biomap

WYGLĄD

Siwoszek błękitny występuje w wielu barwach, od ciemnobrązowego, szarego, żółtawego, aż do czarnego lub białego, a to wszystko zależy od podłoża na którym występuje. Jego nazwa wzięła się od tego, iż ma jaskrawe niebieskie skrzydła, które zobaczymy tylko podczas jego lotu. Na przednich skrzydłach oraz odnóżach zobaczymy trzy poprzeczne wyraźne pasy. Ten szarańczowaty jest bardzo dobrym kameleonem, gdyż praktycznie jest niewidoczny na podłożu, na którym siedzi. Jeszcze wspomnę, że długość jego ciała osiąga od 15 do 25 mm. Dodatkowo ich cechą charakterystyczną są wycięcia na tylnych odnóżach.

WYSTĘPOWANIE

W Polsce jest dość pospolity i liczny. Siwoszek błękitny lubi przebywać na terenach nasłonecznionych, które są suche, ale jednocześnie skąpo porośnięte roślinnością. Osobniki dorosłe spotkamy od lipca do października.

ŚPIEW

Samce siwoszka błękitnego wydają bardzo krótkie i ciche dźwięki bezpośrednio przed kopulacją.

CIEKAWOSTKI I TRYB ŻYCIA

Na koniec wróćmy jeszcze do jego ubarwienia. Dopasowanie barw do podłoża zachodzi w skutek syntezy odpowiednich barwników w czasie rozwoju larwalnego. Dlatego na przykład osobniki żyjące na wapiennych skałach są jasno szare, a te które żyją na podłożu gliniastym zaś żółtobrązowe. Swojego osobnika nie zobaczyłabym, gdyby nie fakt, iż skoczył tuż przede mną i mignęła mi lecąca niebieska plamka. Podstawą diety są u niego różne rodzaje traw.

Siwoszek błękitny był kiedyś nazywany również trajkotka błękitna.

PODOBNY GATUNEK

Istnieje bliźniaczo podobny szarańczak do tutaj omawianego , lecz nie zobaczymy go w Polsce. Mowa tu o siwoszku czerwonym (Oedipoda germanica), który na pierwszy rzut oka niczym się nie różni, ale gdy zerwie się do lotu to ukażą nam się czerwone skrzydła.

Mimo, że siwoszek błękitny jest dość pospolity, to jest umieszczony na Czerwonej liście gatunków zagrożonych.

Oedipoda caerulescens – Siwoszek błękitny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.