Melanargia galathea – Polowiec szachownica

Gatunek: Melanargia galathea (Polowiec szachownica)

Królestwo: Zwierzęta (Animalia)

Gromada:  Owady (Insecta)

Wielkość:  Rozpiętość skrzydeł: 37 mm – 52 mm

Aktywność:  Czerwiec – sierpień

Rząd:  Motyle (Lepidoptera)

Rodzina:  Rusałkowate (Nymphalidae)

Lokalizacja: Polska (Częstochowa)

Biotop: Łąki i polany

Biomap

Znajdziemy go również pod nazwą szachownica galatea

WYGLĄD

Ten motyl z rodziny rusałkowatych charakteryzuje się tym, że wierzch jego skrzydeł przypomina czarno – białą szachownicę, natomiast na spodnim skrzydle mają jedno oczko, a na tylnym pięć lub sześć. Samice są zdecydowanie jaśniej ubarwione od samców. Polowiec szachownica swoją kremowobiałą barwę uzyskuje dzięki flawonoidom pozyskiwanych przez gąsienice podczas zjadana roślin. Gąsienice te są zielone lub beżowe z dwoma czerwonymi bądź różowymi wyrostkami na końcu odwłoka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi 37 – 52 mm. Z racji jego wyglądu nie możemy go pomylić z żadnym innym rodzimym motylem dziennym.

WYSTĘPOWANIE

Polowiec szachownica jest pospolitym i licznym motylem na terenie Polski. Najczęściej możemy go zobaczyć na ciepłych, suchych oraz nasłonecznionych łąkach i polanach, ale nie spotkamy go w górach. Dorosłe motyle latają od czerwca do sierpnia.

TRYB ŻYCIA

W przeciwieństwie do innych motyli, samce nie czekają na partnerki na swoich stanowiskach, lecz odbywają loty tuż przy ziemi, gdzie poszukują młodych samic. Aby złożyć jaja samica przysiada na źdźbłach traw i zrzuca je na ziemię w pobliżu roślin żywicielskich, jak na przykład kostrzewy, stokłosy lub kłosownicy. Młode larwy polowca szachownicy żerują na delikatnych trawach w ciągu dnia, natomiast starsze są aktywne nocą i zjadają bardziej szorstkie gatunki. Motyl ten zimuje w postaci bardzo młodej gąsienicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.