Ischnura elegans – Tężnica wytworna

Młoda samica Ischnura elegans

Gatunek: Ischnura elegans (Tężnica wytworna)

Królestwo: Zwierzęta (Animalia)

Gromada:  Owady (Insecta)

Wielkość:  Rozpiętość skrzydeł 35-45 mm

Aktywność: Maj – wrzesień

Rząd:  Ważki (Odonata)

Rodzina:  Łątkowate (Coenagrionidae)

Lokalizacja: Polska (Częstochowa)

Biotop: Każdy rodzaj zbiorników wodnych

Biomap

WYGLĄD

Tężnica wytworna należy do rodziny łątkowatych, więc jest jednym z 15 przedstawicieli tego gatunku. Na ogół obie płcie są barwy niebieskiej, ale zdarzają się samice oliwkowo brązowe. Ważki te mają wszystkie segmenty odwłoka od góry czarne, ale nie zaliczając 8 segmentu, który jest niebieski bądź brązowy. Ich cechą charakterystyczną jest dwubarwne znamię skrzydłowe, które jest od wewnątrz czarne, natomiast od zewnątrz białe. Długość ciała tych ważek wynosi 30 mm, zaś rozpiętość skrzydeł 35 – 45 mm. Z ciekawostek na temat wyglądu mogę napisać Wam, że oprócz koloru niebieskiego, możemy spotkać młode osobniki, które są różowawe albo niebieskofioletowe.

WYSTĘPOWANIE

Tężnica wytworna należy do najpospolitszych oraz najmniej wymagających względem środowiska, w którym żyją. Spotkamy ją nad każdym rodzajem zbiorników wodnych: od jezior po rzeki i strumienie, ale za to unika za to torfowisk i górskich potoków. Dorosłe osobniki możemy zobaczyć od maja do końca września.

TRYB ŻYCIA

Samica składa jaja bez towarzystwa samca na roślinach wodnych lub rosnących częściowo w wodzie. Mimo, że ten gatunek jest bardzo liczny, to bardzo rzadko zobaczymy ten moment, gdyż robią to późnymi wieczorem w osłoniętych miejscach, aby uchronić się przed samcami. Rozwój larw tężnicy wytwornej trwa jeden rok, a żyją one na dnie wody, gdzie żywią się drobnymi bezkręgowcami. Jeżeli chodzi o pożywienie imago, to poluje na drobne owady takie jak muchy i komary.

PODOBNY GATUNEK

Podobną ważką do naszej bohaterki jest Tężnica zmienna (Ischnura pumilio), u której to segmenty 8 i 9 jest niebieski, natomiast samica jest pozbawiona koloru w tych częściach. Tężnica zmienna związana jest z kałużami na polanach oraz leśnych drogach. Wytwarza dwa pokolenia rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.