Gryllotalpa gryllotalpa – Turkuć podjadek

Gryllotalpa gryllotalpa – Turkuć podjadek

Gatunek: Gryllotalpa gryllotalpa (Turkuć podjadek)

Królestwo: Zwierzęta(Animalia)

Gromada:  Owady(Insecta)

Wielkość:  Długość ciała 40 – 60 mm

Aktywność: Kwiecień – październik

Rząd:  Prostoskrzydłe (Orthoptera)

Rodzina:  Turkuciowate (Gryllotalpidae)

Lokalizacja: Polska(Częstochowa)

Biotop: Tereny wilgotne, torfy

Biomap

WYGLĄD

Turkucia podjadka rozpoznamy po łopatowatych przednich odnóżach. Ciało tego owada jest masywne i ciemnobrązowe, a jego czułki osiągają długość równą połowie długości ciała. Jest jednym z największych owadów w Polsce. Turkucie nie potrafią skakać, latają dość nisko i ociężale nad ziemią. Skrzydła w spoczynku są „zrolowane i schowane pod pokrywy. Bardzo ciężko jest odróżnić samicę od samca, ponieważ różnią się tylko tym, że u samca w połowie skrzydła znajduje się zgrubienie na żyłkowaniu, gdzie u samic tego brakuje. Ze względu na jego wygląd, jest owadem dość rozpoznawalnym, więc nie da się go pomylić z innymi gatunkami.

WYSTĘPOWANIE

Preferuje wilgotne i luźne gleby, które są porośnięte niską roślinnością. W naszych ogrodach jest szkodnikiem, który podgryza korzenie warzyw oraz roślin. Występuje na terenie całego kraju i postać dorosłą możemy spotkać przez cały rok. W Polsce turkucia spotkamy coraz rzadziej, ale nie jest jeszcze zagrożony wymarciem. Mojego osobnika spotkałam tuż przy brzegu jeziora.

Gryllotalpa gryllotalpa – Turkuć podjadek
CIEKAWOSTKA

Ten szarańczak odżywia się przede wszystkim larwami owadów oraz korzeniami. Śpiew turkucia wydobywa się spod ziemi i przypomina długie brzęczenie, ale usłyszymy go tylko wieczorami w maju oraz czerwcu. Żyje w samodzielnie wykopanych norkach, a tunele przez niego wykopane potrafią sięgać do metra w głąb ziemi. Samica składa jaja latem, a żeby to zrobić kopie komory, gdzie składa setki jaj, które strzeże przed drapieżnikami. Rozwój larw trwa dwa lata, ale może przeciągnąć się nawet do trzech. Larwa turkucia jest podobna do dorosłego osobnika, lecz brakuje jej skrzydeł. Gatunek ten wytwarza jedno pokolenie rocznie. Młode turkucie przypominają wyglądem termity i żywią się organicznymi drobinkami.

Kolejną ciekawostką jest to, że nie powinniśmy się zbliżać do turkucia. Jego ugryzienie jest dość nieprzyjemne i niebezpieczne, ponieważ często są nosicielami tężca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.