Owadziarnia - Patrycja Skupińska

Ectobius lapponicus – Zadomka polna

Ectobius lapponicus – Zadomka polna

Gatunek: Ectobius lapponicus (Zadomka polna)

Królestwo: Zwierzęta (Animalia)

Gromada: Owady (Insecta)

Rząd: Karaczany, hełmce (Blattodea)

Rodzina:  Prusakowate (Blattidae)

Biomap

WYGLĄD

Ubarwienie ciała tego karaczana jest dość zmienne, ale przeważnie ciemnobrunatne. U obu płci zobaczymy bardzo dobrze rozwinięte skrzydła oraz wyjątkowo długie czułki. U samca na środku przedplecza znajduje się czarna plama, natomiast u samicy przedplecze jest jasnobrązowe. Dodam również, że przedplecze na bokach jest przezroczyste. Długość ciała Zadomki polnej osiąga od 7 do 11 mm.

WYSTĘPOWANIE

Zadomka polna jest bardzo liczna i pospolita w naszym kraju i Europie. Spotkamy ją zarówno w lesie, na polach czy w ogrodach. Jest jednym z nielicznych karaczanów żyjących w środowisku naturalnym i w przeciwieństwie do innych gatunków unika naszych domów. Dorosły owad jest aktywny od maja do września.

TRYB ŻYCIA

Dorosłe osobniki zadomki polnej pojawiają się w maju, a już w czerwcu samica składa jaja do ooteki. W postaci imago zobaczymy je do września. Ten karaczan jest wszystkożerny, ale najchętniej żywi się pąkami kwiatowymi oraz młodymi liśćmi.

PODOBNY GATUNEK

Istnieje bardzo podobny gatunek karaczana do wyżej omawianego. Jest nim Zadomka leśna(Ectobius sylvestris), a rozróżnimy ją po wyraźnym, białym odcięciu na przedpleczu. Ten gatunek jest zdecydowanie rzadszy.

Na koniec zapraszam was na mojego Instagrama, gdzie możecie na bieżąco oglądać co nawinęło mi się przed obiektyw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *