Czym robię zdjęcia?

Czym robię zdjęcia?
Nikon D7200+ Tokina AT-X M100 PRO D 100mm f/2.8 Macro+światło naturalne

Wiele osób mnie pyta: jakim sprzętem robisz takie zdjęcia?! Postanowiłam odpowiedzieć na to nurtujące pytanie.

Aktualnie wszystkie moje makrofotografie wykonuje Nikonem D7200, lecz dużo zdjęć znajdujących się na stronie jest wykonana aparatem, który był ze mną dobre kilka lat – Nikonem D5200(postanowił przejść na emeryturę).

Jeżeli chodzi o obiektywy to moim ulubieńcem jest Tokina AT-X M100 PRO D 100mm f/2.8 Macro. Mam go w kolekcji dopiero jeden sezon, ale już go pokochałam.

Nikon D5200+50mm 1.8+pierścienie pośrednie+lampa pierścieniowa

Dotychczas robiłam zdjęcia Nikkorem 50 mm f/1.8, ale żeby nie było za prosto: dodatkowo był podpięty z pierścieniami pośrednimi. Ciągle lubię to połączenie i czasem z niego korzystam.

Na niektórych zdjęciach skakunów możecie zauważyć “kosmicie oczy”. Kółka w oczach to zasługa lampy pierścieniowej, z której korzystałam dobrych kilka lat(aż się spaliła). Oczywiście wszystko to kwestia gustu. Jednym taki efekt odpowiada, a innym nie do końca. Od tamtej pory statyw w rękę i gdy tylko mogę używam światła naturalnego. Jeżeli warunki są cięższe podłączam lampę Nikon SB-700.

Nikon D5200+50mm 1.8+pierścienie pośrednie+lampa pierścieniowa
Nikon D7200+50mm 1.8+pierścienie pośrednie+Nikon SB-700

Ale oczywiście oprócz sprzętu potrzeba również cierpliwości. I to dużo! Nie wolno się poddać na samym początku jak jakiś stworek nam ucieknie, gonimy go dopóki się nie zmęczy 😀 No i też pamiętajmy, że to nie sprzęt czyni fotografa. Trzeba też posiadać minimalne umiejętności. Czy podobają mi się moje zdjęcia? Niektóre tak, ale sporo wymaga dopracowania.

Dużo więcej zdjęć zobaczycie na moim instagramie

2 komentarze

  1. Hej, mam podobny zestaw obiektywów tylko puszkę inną, lampę mam sb-800. Myślałam o tej lampie pierścieniowej ale skoro piszesz ze wystarcza ci lampa nikonowska to możne i ja spróbuje. Co do robaczków – jak ty to robisz ze one dają się sfotografować mi to wszystko ucieka 🙁

    1. Jak muszę użyć lampy to ta od Nikona się sprawdza, lampa pierścieniowa dawała bardziej rozproszone światło, ale w sumie cieszę się że sama z siebie padła, bo przestały mi się podobać odbicia w oczach owadów. Ale to juz kwestia gustu 🙂 A co do owadów to staram się podchodzić do nich „w zwolnionym tempie” 😃 mi tez dużo ucieka ale najważniejsze to się nie poddawać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *