Cryptorhynchus lapathi – Krytoryjek olszowiec

Gatunek: Cryptorhynchus lapathi (Krytoryjek olszowiec)

Królestwo: Zwierzęta (Animalia)

Gromada: Owady (Insecta)

Wielkość: 5 -9 mm

Aktywność: Marzec– wrzesień

Rząd:  Chrząszcze (Coleoptera)

Rodzina: Ryjkowcowate (Curculionidae )

Lokalizacja: Polska (Częstochowa)

Biotop: Polany, łąki lub parki

Biomap

WYGLĄD

Tego ryjkowcowatego znajdziemy również pod nazwą krytoryjek olchowiec lub krycień olszowy. Osobniki te mają ciemnobrązowe ciało oraz jaśniejsze, białawe fragmenty. U młodych osobników zdarza się, że pokrywy na końcach są różowawe, zaś u starszych w tym miejscu są białe. Jak na chrząszcza z tej rodziny przystało, posiada masywny, średniej długości ryjek. Długość ciała krytoryjka olszowca osiąga od 5 do 9 mm, natomiast wielkość larw około 10 – 12 mm. Gatunek jest dość charakterystyczny, więc nawet mało doświadczona osoba bez problemu go zidentyfikuje.

WYSTĘPOWANIE

Krytoryjek olszowiec jest dość liczny i pospolity na terenie naszego kraju. Dorosłe osobniki możemy spotkać od marca do września. Jako ciekawostkę w tym miejscu dodam, iż ten gatunek ryjka jest uznawany za bardzo groźnego szkodnika i często widywany jest na wierzbach. Larwy uszkadzają pnie od wewnątrz, przez co pędy młodych drzew robią się łamliwe i usychają.

TRYB ŻYCIA

Samice tego chrząszcza składają jaja od lipca do października do otworów wygryzionych pod korą drzew. Z jaj wylęgają się larwy, które zimują do następnej wiosny. W czerwcu następuje przepoczwarzenie na końcu korytarzy wydrążonych przez nie same, które osiągają długość około 10 cm. Podstawową dietą dorosłych osobników jest łyko cienkich gałązek oraz młoda kora drzew, natomiast larwy żerują w wierzbie, olszy czy topoli.

CIEKAWOSTKA

Jak zauważyłam, większość ryjkowcowatych w obliczy zagrożenia, momentalnie puszcza się gałązki na której siedzi. Gdy już spadnie w trawę sprytnie udaje martwego, leżąc z podkurczonymi odnóżami i schowanym ryjkiem. Sfotografowanie tego gatunku to nie lada wyzwanie i musicie uzbroić się w anielską cierpliwość. Oprócz takiej metody odstraszania wrogów, krytoryjek olszowiec przypomina z wyglądu ptasią kupę, co równie dobrze działa na drapieżniki, które chcą go zjeść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.