Coreus marginatus – Wtyk straszyk

Gatunek: Coreus marginatus (Wtyk straszyk)

Królestwo: Zwierzęta (Animalia)

Gromada: Owady (Insecta)

Wielkość: 10-16 mm

Aktywność: Wczesna wiosna – późna jesień

Rząd:  Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera)

Rodzina:  Wtykowate (Coreidae)

Lokalizacja: Polska (Częstochowa)

Biotop: Polany, łąki lub parki

Biomap

WYGLĄD

Długość ciała tego pluskwiaka wynosi 10 – 16 mm. Ciało jednolicie ubarwione, jasno bądź ciemnobrązowe z czarnymi kropkami. Ich charakterystyczną cechą jest silnie rozszerzający się odwłok w stosunku do przedniej części ciała. Warto również wspomnieć o tym, że ma bardzo małą głowę w stosunku do jego okazałych czułków. Jego odwłok jest pomarańczowy, lecz możemy zobaczyć to dopiero wtedy, gdy pluskwiak otworzy skrzydła, czyli jedynie w locie. Wtykom szczególnie zależy na tym, żeby się ukryć, a kolor ciała zdecydowanie im to ułatwia, gdyż trochę przypomina zeschnięty liść.

WYSTĘPOWANIE

W całej Polsce liczny i pospolity. Ogólnie rzecz biorąc jest to gatunek wszędobylski, więc znajdziemy go często na polanach, łąkach czy w lasach. Najczęstszą rośliną, na której przebywa jest szczaw i pojawia się tam w licznych grupach.

TRYB ŻYCIA

Zimuje jako owad dorosły w osłoniętych miejscach takich jak suche resztki roślin. Podstawowym pokarmem Wtyka są różne rośliny zielone np. szczaw, dziurawiec czy rabarbar. Ale z racji, że i osobniki dorosłem jak i larwy są wielożerne to ich diety mogą stanowić również leszczyny, wierzby czy topole. W ciągu roku pojawia się jedno pokolenie. Samica składa jaja od maja do lipca, a po upływie 3 – 4 tygodni wylęgają się larwy, które rozwijają się do zimy. Młode larwy ani trochę nie przypominają swoich rodziców, więc łatwo można pomylić je z innym owadem. Na ten moment nie mam ich zdjęcia, lecz widywałam je bardzo licznie na malinach, więc w kolejnym sezonie obiecuję poprawę i dorzucę, a wtedy zobaczycie różnicę.

CIEKAWOSTKA

Podobnie jak inne wtykowate posiada gruczoł zapachowy, który w sytuacji zagrożenia może uwalniać silny zapach. U samic najczęściej występującym związkiem chemicznym jest kwas kapronowy, a u samców kwas stearynowy.

Larwa
Larwa

Na koniec zapraszam was na mojego Instagrama, gdzie możecie na bieżąco oglądać co nawinęło mi się przed obiektyw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.