Owadziarnia - Patrycja Skupińska

Chrysops relictus – Ślepak czarno-żółty

Chrysops relictus – Ślepak czarno-żółty

Gatunek: Chrysops relictus (Ślepak czarno-żółty)

Królestwo: Zwierzęta (Animalia)

Gromada:  Owady (Insecta)

Rząd:  Muchówki, dwuskrzydłe (Diptera)

Rodzina:  Bąkowate (Tabanidae)

Biomap

WYGLĄD

Cechą charakterystyczną tego ślepaka są jaskrawozielone z fioletowymi plamami oczy. Skrzydła w stanie spoczynku układają się ukośnie na boki. Na ich wierzchu zobaczymy wygiętą, czarna przepaskę. Długość jego ciała osiąga od 9 do 11 mm.

WYSTĘPOWANIE

Ten gatunek muchówki jest dość pospolity w naszym kraju, a najczęściej spotkamy go na skrajach lasów i terenach otwartych. Postać dorosła lata od maja do września.

TRYB ŻYCIA

Ślepak czarno-żółty lata praktycznie bezgłośnie i bardzo często siada niezauważony na naszym ciele (najczęściej w okolicy głowy). Ukłucie przez tego ślepaka jest bolesne ze względu na grubość jego kłujki. Jako źródło pokarmu ślepak preferuje bydło łąkowe, więc nas atakuje zdecydowanie rzadko. Żółtobiałe larwy tej muchówki dorastają do 16 mm. Rozwijają się one w małych zbiornikach wodnych, gdzie żywią się larwami innych owadów.

CIEKAWOSTKA

Osobnik którego widzicie na zdjęciach bardzo chciał mnie ukłuć. Był dość natarczywy, po każdym odgonieniu wracał bardzo szybko w moim kierunku. Na szczęście uciekłam z łąki z powodu deszczu i nie dałam się przez niego zjeść 🙂

Chrysops relictus – Ślepak czarno-żółty
Chrysops relictus – Ślepak czarno-żółty

Na koniec zapraszam was na mojego Instagrama, gdzie możecie na bieżąco oglądać co nawinęło mi się przed obiektyw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *