Owadziarnia - Patrycja Skupińska

Cetonia aurata – Kruszczyca złotawka

Cetonia aurata – Kruszczyca złotawka

Gatunek: Cetonia aurata (Kruszczyca złotawka)

Królestwo: Zwierzęta (Animalia)

Gromada: Owady (Insecta)

Wielkość: 14 – 20 mm

Aktywność: Kwiecień – wrzesień

Rząd: Chrząszcze (Coleoptera)

Rodzina: Kruszczycowate (Cetonidae) lub Poświętnikowate (Scarabaeidae)

Lokalizacja: Polska (Częstochowa)

Biotop: Lasy, pola uprawne i ogrody

Biomap

Wyjątkowo zacznę od porównania jej do bardzo podobnego gatunku jakim jest kruszczyca różówka ( Protaetia cuprea). Pisząc, że jest bardzo podobna mam na myśli, że aż bliźniaczo i różnica między nimi jest niezauważalna z wierzchu. Nie różnią się ubarwieniem czy wielkością. Możemy je zidentyfikować tylko i wyłącznie po wyrostku na śródpiersiu, który różni się kształtem. Lecz aby to sprawdzić trzeba by wziąć chrząszcza w ręce i odwrócić do góry brzuchem. Powiem Wam szczerze, że sama nie wiem którą z nich mam na zdjęciach. Może obie? Widuje je dość często latem na kwiatach w ogrodzie.

WYGLĄD

Kruszczyca złotawka to duży chrząszcz z rodziny kruszczycowatych, a jego wielkość osiąga od 14 do 20 mm. Ma wyjątkowo piękne ubarwienie, które jest błyszczące i mieniące się w jaskrawo zielonym kolorze. W słońcu wygląda jak prawdziwy klejnot. Na pokrywach skrzydeł zobaczymy liczne białe plamki i linie. Spód tego chrząszcza mieni się w kolorze miedzianym.

Cetonia aurata – Kruszczyca złotawka
WYSTĘPOWANIE

Chrząszcz pospolity i liczny na terenie całego kraju i Europy. Lubi przebywać na polach uprawnych, brzegach lasów lub w ogrodach. Dorosłe osobniki pojawiają się w kwietniu, a kończą aktywność we wrześniu.

TRYB ŻYCIA

Kruszczyca złotawka potrafi bardzo dobrze latać, w przeciwieństwie do innych chrząszczy. Pełny cykl rozwojowy tego gatunku trwa 2 – 3 lata, a larwy żerują w próchnie drzew i krzewów. Co ciekawe można je spotkać także w kompoście i przy obrzeżach mrowisk, lecz z mrówkami w zgodzie nie żyją. Larwy do przepoczwarzenia budują mocny kokon z drobinek ziemi, który od środka wygładzają wydzieliną.

CIEKAWOSTKA

Chrząszcze te często są spotykane na kwiatach róży, ale nie są szkodnikami. Żywią się ich pręcikami, ale oprócz tego podstawą ich diety są pyłki roślin selerowatych, głogu oraz bzu.

Cetonia aurata – Kruszczyca złotawka
Cetonia aurata – Kruszczyca złotawka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *