Ballus chalybeius

Ballus chalybeius

Gatunek: Ballus chalybeius

Królestwo: Zwierzęta(Animalia)

Gromada: Pajęczaki(Arachnida)

Wielkość:  Samica 3-3.5 mm, samiec 2.7-3.6 mm

Aktywność: Kwiecień – październik

Rząd: Pająki(Araneae)

Rodzina: Skakunowate(Salticidae)

Lokalizacja: Polska(Częstochowa)

Biotop:  Polany, skraje lasów lub zarośla

Biomap

WYGLĄD

Kolejnym skakunowatym w mojej kolekcji jest wyjątkowo malutki przedstawiciel tego gatunku. Wielkość jego ciała osiąga maksymalnie 4 mm. Jeżeli chodzi o jego ubarwienie to jest ono rdzawo brązowe, ale samce zdarzają się i całe niemal czarne. Ich cechą charakterystyczną są dwie ciemne plamy na odwłoku. U samic możemy zaobserwować żółte nogi, natomiast u samca są czerwonobrązowe lub jasnobrązowe.

WYSTĘPOWANIE

W Polsce skakun jest bardzo pospolity i liczny, lecz z racji iż jest maleństwem bardzo ciężko go znaleźć. Gdy go zobaczyłam zastanawiałam się czy to w ogóle jest skakun, lecz po pierwszym zdjęciu z bliska miałam już pewność. Jego miejscami pobytu są polany, skraje lasów lub zarośla. Możemy go zobaczyć od kwietnia do października, lecz zdarza mu się pojawić nawet w ciepłe dni w lutym.

TRYB ŻYCIA

Podobnie jak u innych skakunowatych jego podstawową dietą są owady, które zdarzają się być większe od niego samego. Nie pogardzi również innymi pająkami. W przeciwieństwie do innych pająków nie buduje sieci, lecz z przyczajenia skacze na ofiarę i zabija ją wstrzykując jad.

CIEKAWOSTKA

Ballus chalybeius jest jedynym przedstawicielem tego gatunku w naszym kraju, więc gdy uda Wam się go wypatrzeć to nie będziecie mieli problemu z jego identyfikacją.

Ballus chalybeius

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.