Araneus quadratus – Krzyżak łąkowy

Araneus quadratus – Krzyżak łąkowy

Gatunek: Araneus quadratus – Krzyżak łąkowy

Królestwo: Zwierzęta (Animalia)

Gromada: Pajęczaki (Arachnida)

Rząd: Pająki (Araneae)

Rodzina: Krzyżakowate (Araneidae) 

Biomap

WYGLĄD

Ciało Krzyżaka łąkowego jest dość masywne i posiada szeroki odwłok. Jego ubarwienie jest dość zmienne: od żółtego przez biały, aż do bordowego. Ale mimo różnych kolorów zawsze zobaczymy na nim wyraźne białe plamy które układają się w trapez. Nogi tego pajęczaka są prążkowane i pokryte kolcami. Wielkość samic osiąga od 9 do 20 mm, a samców od 6 do 11.

WYSTĘPOWANIE

Krzyżak łąkowy jest bardzo pospolity i liczny na terenie całego kraju. Spotkamy go głównie na terenach trawiastych, wszelakich zaroślach, przydrożach czy nieużytkach. Podczas jednego spaceru widziałam ich dziesiątki (jak nie setki), praktycznie co metr. Na początku jesieni, samica tworzy kokony, które zimują. Wiosną pojawiają się młode pająki. Dorosłe osobniki są aktywne od lipca do października.

TRYB ŻYCIA

Podstawową dieta tego krzyżakowatego są muchówki, błonkówki i w sumie wszystkie owady, które tylko złapią się w jego sieć. Jego pajęczyna może osiągać nawet 60 cm. W ciągu dnia przesiaduje w kryjówce, która znajduje się zaraz obok sieci. Gdy owad się w nią złapie, pająk zostaje o tym poinformowany przez specjalna nić, która łączy się z kryjówka.

Araneus quadratus – Krzyżak łąkowy

Na koniec zapraszam was na mojego Instagrama, gdzie możecie na bieżąco oglądać co nawinęło mi się przed obiektyw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.