Ameles spallanzania – Modliszka karłowata

samiec
samica

Gatunek: Ameles spallanzania (Modliszka karłowata)

Królestwo: Zwierzęta (Animalia)

Gromada: Owady (Insecta)

Wielkość: 18-40 mm

Aktywność: Wczesna wiosna – koniec lata

Rząd:  Modliszki (Mantodea)

Rodzina:  (Mantidae)

Lokalizacja: Chorwacja (Podgora)

Biotop: Suche stanowiska

Więcej o gatunku

WYGLAD

Modliszkę z tego gatunku możemy spotkać w kolorze zielonym, szarym, brązowym, a nawet ochrowym. Poznamy je również po spiczasto zakończonych oczach. Natomiast między samicą, a samcem zaobserwujemy bardzo duże różnice w wyglądzie (zerknijcie na zdjęcia wyżej). Samica jest dość mała, krótkoskrzydła z bardzo silnie wygiętym odwłokiem o wysoko uniesionym końcu. Jeżeli chodzi o wygląd samców, to on już jest uskrzydlony. Prawdę mówiąc spotkałam go tylko w ubarwieniu brązowym i nawet nie wiem czy występuje on w innych barwach. Samice spotkałam chyba w każdym możliwym kolorze. Długość ich ciała osiąga od 18 do 40 mm.

WYSTĘPOWANIE

Modliszkę karłowatą spotkamy tylko wśród suchych zarośli, a w rejonie śródziemnomorskim jest bardzo pospolita, natomiast w Polsce oprócz Modliszki zwyczajnej, żadna inna (w tym ta tu omawiana) nie występuje. Swoje osobniki sfotografowałam podczas wyjazdu do Chorwacji. Dorosłe modliszki zaobserwujemy od początku wiosny do końca lata.

TRYB ŻYCIA

Młode osobniki Ameles Spallanzania wylegają się zwykle w lipcu, ale ten czas różni się w zależności od terenów na jakich występują. Podobnie do modliszki zwyczajnej żywią się owadami. I w tym przypadku również samica potrafi zjeść swojego partnera po skończonej kopulacji. Cóż za okropność prawda?

CIEKAWOSTKI

Na koniec powiem Wam, że na początku miałam duży problem ze znalezieniem informacji o tej modliszce. Z samicą poszło nawet szybo, lecz z samcem pojawiły się kłopoty. Istnieje bardzo podobny gatunek modliszek (Ameles decolor), które są dość podobne do omawianego tutaj samca, więc aby nie wprowadzić Was w błąd, dołączyłam do kilku grup z modliszkami na Facebooku, gdzie dobrzy ludzie podpowiedzieli mi co to za rodzaj. A ja przez cały wyjazd myślałam i cieszyłam się, że mam trzy różne gatunki! Modliszki potrafią zaskoczyć!

samiec
samica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.