Adscita statices – Lśniak szmaragdek

Gatunek: Adscita statices (Lśniak szmaragdek)

Królestwo: Zwierzęta (Animalia)

Gromada:  Owady (Insecta)

Rząd:  Motyle (Lepidoptera)

Rodzina:  Kraśnikowate (Zygaenidae)

Biomap

WYGLĄD

Podobnie jak wszystkie kraśnikowate, Lśniak szmaragdek jest bardzo malutkim motylem, a rozpiętość jego skrzydeł osiąga maksymalnie 30 mm. Charakteryzuje się on lśniącymi, szmaragdowymi lub niebieskawymi skrzydłami. Tylne skrzydła ma on jasnobrązowe i prześwitujące. Jeszcze słówko na temat czułków. Są one dość długie, u samców grzebykowate, zaś u samic piłkowane. Gąsienica tego motyla jest brązowa.

WYSTĘPOWANIE

W Polsce Lśniak Szmaragdek jest pospolity i liczny. W 2021 roku udało mi się ich znaleźć dosłownie dziesiątki na łące w pobliżu Częstochowy, wcześniej widywałam tylko pojedyncze osobniki. Ten motyl najchętniej przesiaduje na terenach gęsto porośniętych trawą, otwartych łąkach, wrzosowiskach czy polanach leśnych. Dorosłe osobniki latają w czerwcu i lipcu.

TRYB ŻYCIA

Gąsienice lśniaka żerują na różnych szczawiach, zeskrobując z ich liści miękisz, potem całego liścia aż zostają z niego największe nerwy. Osobniki imago lubują się w nektarze driakwi i wszelakich roślin baldaszkowatych. Gatunek tego motyla tworzy jedno pokolenie rocznie. Gąsienice zimują w resztkach roślin, w pęknięciach kory czy tez bezpośrednio na ziemi.

Tego kraśnika można pomylić z Rhagades pruni, lecz u niego przednie skrzydła są trochę ciemniejsze.

Na koniec zapraszam was na mojego Instagrama, gdzie możecie na bieżąco oglądać co nawinęło mi się przed obiektyw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.