Witaj na stronie dedykowanej owadom - jednym z najbardziej niesamowitych istot na ziemi...

Muszki owocówki

Muszki owocówki (Drosophila melanogaster i Drosophila hydei)

Środowisko życia:

W środowisku naturalnym występuje blisko drzew owocowych i fermentujących się na ziemi owoców. Przyciąga je także aromat wina i octu.

Wielkość:

Drosophila melanogaster- do 2-3 mm

Drosophila hydei - do 4mm

Długość życia:

Dorosłe osobniki żyja 2-3 tygodnie

Cykl rozwojowy:

Drosophila melanogaster - 10 dni

Drosophila hydei - 14 dni

Rozpoznawanie płci:

Samce mniejsze, smuklejsze , mają mniejszy odwłok.

Samice większe, masywniejsze.

HODOWLA

Muszki są łatwe w hodowli wystarczy im zapewnić warunki które są ponizej:

Temperatura:

Wystarczy temperatura pokojowa 22°C-25°C aczkolwiek może spaść do 15°C.

Pojemnik:

Najbardziej skutecznie hodowle prowadzi się w niedużych słoikach(250ml-500ml). Najlepiej aby pojemniki były czyste, więc wstawiamy je do piekarnika na 10-15 min w temperaturze 200°C. Po wykonaniu tych czynności słoik zakręcamy nakrętka lub przykrywamy gazą.

Pożywki:

Do skutecznej hodowli muszek owocowych są pożywki agarowe lub żelatynowe, ponieważ są stałe,szybko nie pleśnieją i dobrze trzymają wilgoć. Takie pożywki są wstanie wytrzymać do 2 miesięcy, jeżeli są dobrze eksploatowane. Najlepszym sposobem jest wyciąganie większości muszek co 3dni ograniczymy w ten sposób zabrudzenia pożywki odchodami i zdechłymi muszkami.

Przepis na solidną Pożywkę:

- 3/4 szklanki wody

- 1,5 łyżki żelatyny

- 1 łyżeczka cukru

- 2 łyżki mąki pszennej

- 1 starte jabłko na drobnych oczkach tarki

Powyższe składniki wrzucamy do garnka gotujemy do momentu wrzenia i później jeszcze przez około 10min na małym ogniu. Ciągle mieszamy aby pożywka się nie przypaliła. Po zakończeniu tych czynności jeszcze gorącą pożywkę wlewamy do słoika( powinna zając 1/4 300ml słoika). Jeżeli na ściankach pojawi się para wycieramy ją, później czekamy aż pożywka wystygnie. Na koniec bierzemy 1 łyżeczkę na której znajdą się 4 krople drożdży i 1/4 łyżeczki cukru. Potem wlewamy łyżeczkę ze składnikami na całej powierzchni. Gdy wszystko skończymy wpuszczamy muszki.

Materiał zarodowy:

Jeżeli interesuje cię forma "skrzydlata" to wystarczy w okresie wiosennym,letnim, jesiennym wystawić starte jabłko na balkon lub taras za cztery dni do tygodnia mamy gotową szczyptę zarodową muszek. Wystarczy je wziąć z pojemnika w którym jest starte jabłko do pojemnika w którym będzie znajdowała się pożywka. Muszki bezskrzydłe możemy nabyć w internecie i lepszych sklepach sklepach zoologicznych do zaszczepienia wystarczy kilkadziesiąt muszek(30-50).

Wyłapywanie muszek:

Najlepszym sposobem wyłapania muszek to dwa słoiki o tej samej średnicy i przyłożony słoik(bez pożywki) dać pod lampę, a muszki same do niego wlecą.

Zabezpieczenia Pojemników i Terrariów:

Terraria i pojemniku muszą być szczelne w przeciwnym razie nawet nielotne muszki rozprzestrzenią się po całym domu. Wystarczającym sposobem jest drobna metalowa siatka lub firanka o najcięższych oczkach. Larwy są małe ale potrafią się przecisnąć prze nawet wąskie zakamarki, dlatego oczka nie powinny przekraczać 1/2mm.

Opracowanie:

Ikaw

Źródła:

- Henryk Sander Mały słownik zoologiczny owady

- Własne doświadczenia

O nas

Serwis prowadzi grupa pasjonatów, która za cel obrała sobie przekazywać wiedzę na temat hodowli owadów. Głównym powodem motywującym Nas do działania jest fakt, iż informacje na temat owadów, równie pięknych i ciekawych co zwierzęta egzotyczne, wciąż są trudno dostępne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie,  zaawansowani hodowcy, jak i zaczynający dopiero swoją przygodę z tymi stworzeniami.

 

©2018 Owadziarnia.pl • Powered & Design by Merit - strony internetowe
logotype